شیره انگور

شیره انگور

شیره انگور که در طب سنتی دبس یا دوشاب نیز نامیده می‌شود، فواید زیادی برای سلامتی انسان دارد. طبع این خوراکی گرم و تر است و بیش‌تر افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. این شهد شیرین بسیار مقوی، مغذی و ضد نفخ است و به دلیل داشتن ویتامین‌ها و مواد معدنی حیاتی ازجمله کلسیم، پتاسیم، منیزیوم، آهن و ویتامین‌های A، B، C، برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است؛ بنابراین نباید از خوردن آن غافل شد. شیره انگور انرژی‌زاست، زیرا قند طبیعی زیادی دارد و این قند خیلی سریع در بدن حل‌شده و انرژی بدن را تأمین می‌کند. این شیره گیاهی به پیشگیری از بیماری‌هایی مانند فشارخون بالا، افزایش کلسترول خون، آمبولی و رگ‌های واریسی کمک می‌کند و از آنجا که حاوی ماده‌ی معدنی پتاسیم است، موجب رقیق شدن خون و جلوگیری از حمله قلبی می‌شود. دوشاب همچنین برای درمان عفونت و التهاب بسیار مؤثر است و اثرات شیمی‌درمانی را کاهش می‌دهد.

روند تولید محصول در خط تولید شیره انگور

شستشو: ابتدا انگور وارد دستگاه شستشوی میوه می‌شود.
مرتب سازی: در مرحله دوم میوه‌های سالم از میوه‌های خراب جدا می‌شوند.
خرد کردن :در این مرحله میوه‌ها را خرد کرده و از دستگاه خارج می‌کنند، سپس عمل ذحیره سازی انجام می‌گیرد.
پیش گرم کردن :در قسمت پیش گرم کردن میوه‌ها له می‌شوند و حالت پالپ به خود می‌گیرند.
پالایش: در این مرحله انگور ها از فیلترهای مخصوص به منظور از بین بردن شیر، شکر، نوشیدنی و سایر مایعات از ناخالصی‌های جامد، عبور می‌کنند.
خلاء: در این مرحله، وقتی که مخلوط تبخیر شد، محلول غلیظتری به‌دست می‌آید و بخار خارج شده از این روند، به وسیله سیستم تهویه به خارج از دستگاه هدایت می شود.
استرلیزه کردن :در این مرحله عملیات استریل شیره انگور انجام می‌شود.